4 dôvody prečo by ste mali mať čistý interiér auta a ako na to

4 dôvody prečo by ste mali mať čistý interiér auta a ako na to

Každý vodič by mal vedieť, ako sa o svoje auto postarať nielen po technickej stránke. Je dôležité udržiavať interier auta čistý, aby ste sa cítili príjemne nielen vy ale aj vaši spolujazdci. Viete, ako správne vyčistiť a povysávať interiér auta, tak aby bola jazda v ňom príjemným zážitkom?

Prečo je dôležité udržiavať čistý interiér auta?

1.   Zdravie

Čistenie interiéru má významný vplyv aj na vaše zdravie. Nečistoty a prach v aute môžu spôsobiť alergie a dýchacie problémy. Pravidelné čistenie interiéru auta môže pomôcť minimalizovať tieto riziká a udržiavať dobrú kvalitu vzduchu v aute.

2.   Vzhľad a zápach

Čistý interiér auta vytvára príjemné prostredie pre vodiča aj cestujúcich. Vysávanie, utieranie a čistenie povrchov interiéru pomôže udržať vzhľad auta v dobrom stave a chrániť ho pred opotrebením. Pre naše zmysly hrá dôležitú úlohu okrem estetiky aj zápach. Interiér by mal príjemne voňať a neodrádzať potenciálnych spolucestujúcich.

3.   Hodnota auta

Udržiavaný interiér auta môže pomôcť udržať hodnotu vozidla. Keďže auto s čistým interiérom vyzerá lepšie a bude sa mu venovať viac pozornosti, môže to pridať na hodnote vozidla, ak ho chcete predať alebo vymeniť.

POZOR: Zápach, ktorý sa vám nepodarí odstrániť môže taktiež znížiť hodnotu vozidla.

4.   Bezpečnosť

Nečistoty v interiéri auta môžu znížiť viditeľnosť a rozptyľovať vodiča pri ovládaním vozidla. Čistý interiér môže pomôcť minimalizovať riziká a udržať bezpečnosť vodiča a cestujúcich.

TIP 1: Viete, ako správne vyčistiť karosériu svojho auta od soli a iných nečistôt?

Vysávanie

Jednou z najdôležitejších činností, ktorá vám pomôže udržať interiér auta čistý je práve vysávanie. Ak chcete auto vyčistiť dôkladne, najlepšie bude ak pred začatím vysávania z auta odstránite všetko, čo tam nepatrí. Vyberte všetky odpadky a vyprázdnine všetky priehradky, aby vám pri vysávaní nič nezavadzalo.

Prečo vysávať auto?

Viete ako omrvinky opotrebovávajú auto? Tvrdé omrvinky na sedačkách prirodzene obrusujú ich povrch a spôsobujú tak vznik ošúchaných miest a stratu farby.

Aký vysávač použiť?

Prvou možnosťou je použiť stojan s vysávačom, ktorý nájdete na benzínovej pumpe alebo v samoobslužnej umývačke áut. Toto riešenie však nemusí byť najvhodnejšie, pretože široká hadica sa nedostane do všetkých záhybov.

Pre dokonalé vysatie vám môžu pomôcť vhodné nadstavce. Dajte si však pozor, aby koncovka vysávača nemala drsný povrch s ostrými výstupkami. Tie, by mohli spôsobiť poškodenie.

 

TIP 2: Auto vysávajte od stropu dole ku kobercom.

Úzka štrbinová hubica

Dostať sa na úzke miesta je často problém. Práve s tým vám môže pomôcť extra dlhá štrbinová hubica. Ich plochý profil umožňuje zasunutie aj do veľmi úzkych priestorov a nedostupných miest.

Malé rotačné kefy

Častým problémom pri vysávaní auta, bývajú pre majiteľov domácich miláčikov chlpy. Na vysatie pozapichovaných chlpov aj v menších priestoroch je vhodná mini rotačná kefa. Stačí, keď ju nasadíte na hadicu vysávača a jednoducho vyčešete a vysajete nečistoty. Vyčistiť tak môžete sedačky, textilné autokoberce alebo látkové obloženia kufru. Vďaka tejto špeciálnej hlave vám nebudú robiť problém vodorovné ani zvislé povrchy.

Ploché minihubice

Dôvodom, prečo využívať ploché minihubice pri vysávaní je práve ich tvar. Sú charakteristické plochou úzkou tryskou, ktorá zrýchľuje prietok vzduchu a zlepšuje sací účinok vysávača. Vďaka nim vyčistíte povrch aj od zaseknutých nití, vlasov a chlpov.

Niektorí predajcovia ponúkajú tieto nadstavce v špecializovaných setoch pre autá. Vhodným pomocníkom môže byť aj ručný vysávač, ktorý je veľmi jednoduchý na manipuláciu v aute.

Autovysávače podľa napájania

Z praktického hladiska sa na vysávanie v aute hodia predovšetkým vysávače do automobilovej zásuvky alebo akumulátorové vysávače, pri ktorých vám nebude zavadzať kábel.

Vysávače do zásuvky mávajú zväčša väčší výkon ako akumulátorové vysávače. Znamená to, že lepšie sajú. Sú napájané z 12 V automobilovej zásuvky, takže ich využijete výhradne v aute. Dajte si však pozor, pretože tieto vysávače odoberajú energiu autobatérií, preto je vhodné ich používať až po dlhšej jazde s dostatočne nabitou autobatériou.

Akumulátorové vysávače sú napájané zabudovanou dobíjateľnou batériou, ktorá sa dobíja v štandardnej sieti. Dajú sa teda použiť kdekoľvek, nielen v aute. Ich výhodou je, že bývajú zväčša lacnejšie avšak často mávajú nižší výkon.

 

POZOR: Výkon vysávača rapídne klesá v prípade plného vrecka alebo zaneseného filtra. Aj kvalitné HEPA filtre je nutné pravidelne meniť alebo čistiť.

Mokré čistenie

Po vysatí všetkých nečistôt nastupuje mokré čistenie. Mokré čistenie auta znamená, že sa vozidlo čistí pomocou vody a špeciálnych čističov. Tento proces sa často nazýva aj ako "mokrý detail".

 

TIP 3: Pri čistení sa hodia tenké vatové tyčinky, pomocou ktorých môžete jednoducho vyčistiť aj malé škáry okolo tlačidiel a ovládačov.

Čistenie plastov

Na umytie prístrojovej dosky a plastových častí zvyčajne nestačí použiť čistú vodu. Pre dôkladné vyčistenie je vhodné zakúpiť prípravky, ktoré sú určené špeciálne na čistenie plastov. Kvalitné čistiace prostriedky by mali odstrániť zažratú špinu a súčasne vytvoriť ochrannú vrstvu.

POZOR: Kokpitové spreje nemusia byť vhodným riešením pri čistení plastov. Špinu skôr zamaskujú ako vyčistia.

Tepovanie

Na mokré čistenie látky môžete okrem tepovača použiť podľa stupňa zašpinenia aj univerzálny čistič alebo silný hydroxidový prípravok (s tým je ale nutné zaobchádzať opatrne, pretože materiál dokáže aj zničiť). Aj v tomto prípade postupujte od stropu dole. Pri výbere tepovacieho prístroja dbajte na to, aby bol určený aj na čistenie interiérov áut. V opačnom prípade dokáže poškodiť sedačky.

TIP 4: Pridajte do tepovača extra vôňu, aby vám príjemná vôňa v aute vydržala dlhšie.

Najlepšie je špine predchádzať

Aby vám čistý interiér vydržal, čo najdlhšie:

  •      Odstraňujte odpadky a nečistoty, keď sa objavia
  •      Používajte gumové koberce alebo rohože
  •      Používajte ochranné fólie na sedadlá, ak prepravujete špinavé veci
  •      Vyhýbajte sa jedeniu a pitiu v aute
  •      Nefajčite v aute
  •      Udržujte okná a dvere zavreté, keď parkujete v prašnej oblasti alebo v blízkosti stavieb
  •      Vymieňajte a čistite klimatizačné filtre

TIP 5: Vieta, ako udržiavať auto a pripraviť ho na zimu?

Na čo pri čistení nezabudnúť?

Čistenie klimatizácie

Neodmysliteľnou súčasťou jazdy v aute, nielen počas letných dní, je klimatizácia. Starostlivosť o ňu, je veľmi dôležitá, pretože jej pravidelným čistením chránite zdravie seba aj svojich spolucestujúcich.

Vo výparníku klimatizácie sa totiž vďaka kondenzovanej vode darí veľkému množstvu škodlivých mikroorganizmov, ktoré pri zapnutej klimatizácii vdychujete. Pre dôkladné čistenie klimatizácie je potrebné zaobstarať si set pre dezinfekciu a čistenie, ktorý zoženiete v obchode s autodoplnkami.

Čisté okná

Aby ste cez okná dobre videli, nestačí ich vyčistiť len z vonkajšej strany. Čistenie okien si vždy nechajte nakoniec. Na umytie okien je ideálne zaobstarať si špecializovanú sadu. Handričkou odstráňte mastnotu, šmuhy, prach a iné nečistoty, krúživým pohybom po skle. Na záver použite handričku na leštenie.

Vôňa

Zápach je významným aspektom, ktorý môže jazdu urobiť výrazne príjemnejšiu, alebo naopak veľmi nepríjemnú. Na osvieženie interiéru auta môžete použiť príjemný vonný osviežovač.

Záver

Vyleštená karoséria nestačí. Veľmi dôležitý je aj čistý interiér auta. K dôkladnému čisteniu by ste mali pristupovať pravidelne aj s použitím vhodnej chémie. V prípade, že sa vám do čistenia nechce alebo nemáte dostatok voľného času, obráťte sa na odborníkov.

Detailingový proces sa zameriava na každý detail auta, od jeho karosérie a podvozku až po vnútorný interiér a motorový priestor. Môže byť vykonaný profesionálnym detailérom, ktorý má skúsenosti a používa profesionálne vybavenie a produkty. Ale môže byť tiež vykonaný majiteľom auta, ktorý použije dostupné prostriedky a techniky. Rozhodnutie je len na vás a vašich možnostiach.