Jednoduchý a definitívny návod, ako odstrániť zápach z topánok a ako udržiavať obuv čistú

Jednoduchý a definitívny návod, ako odstrániť zápach z topánok a ako udržiavať obuv čistú

Či už radi športujete, alebo ste pre pracovné povinnosti nútení celý deň chodiť v uzatvorenej obuvi, smrad v topánkach asi dôverne poznáte. Zapáchajúce topánky nie sú príjemným spoločníkom pre vás ani vaše okolie. Prečítajte si naše rady ako zatočiť so smradom, alebo, ešte lepšie, ako mu predísť.

Prečo vzniká zápach v topánkach?

Zápach je výsledkom množenia baktérií vo vlhkom a horúcom prostredí. Vzniká v dôsledku nosenia tesnej, zle vetranej obuvi alebo styku kože s nekvalitnými syntetickými materiálmi. Za príčinu môžeme považovať aj rozklad odumretých kožných buniek, v niektorých prípadoch dokonca zdravotné problémy.

Prvým a zároveň najdôležitejším pravidlom by teda malo byť udržiavanie nohy v suchu, aby sme baktériám zabránili v množení. Vieme však, že to nie je vždy možné. Ako sa starať o svoje topánky aj chodidlá, či už ste na dlhej turistike, v práci alebo ste si len vyšli na prechádzku do mesta?

Predíďte zápachu, kým nie je neskoro

Ako sa hovorí, požiar treba hasiť, kým je čas. Lepšie je zápachu topánok predísť, než s ním potom bojovať. Lebo, povedzme si úprimne, ak vaše novučké voňavé tenisky neochránite pred potom a smradom, už nikdy ich nebudete mať radi tak, ako predtým.

Poteniu nôh sa nedá úplne zabrániť. Dokonca by to nebolo ani zdravé. Ak sa však vaša pokožka dostane do styku s umelinou pochybnej kvality, smrad máte zaručený, aj keď problém s potením nemáte. Iné je to u ľudí, ktorí sa potia nadmerne zo zdravotných dôvodov.

Čo sa s tým dá robiť?

Základom úspechu je kvalitná obuv

Či už ste v lete nútení chodiť v pracovnej alebo športovej obuvi, nešetrite na kvalite. Napriek tomu, že pracovná obuv by mala byť pevnejšia z bezpečnostných dôvodov, neznamená to, že nemôže byť priedušná.

To isté platí aj pri voľbe obuvi na športovanie či turistiku. Časy, keď ste si museli vybrať medzi priedušnosťou alebo nepremokavosťou, sú už dávno preč. Moderné technológie vedia poskytnúť oboje.

Keď sa povie materiál priateľský k nohe, ako prvé si asi predstavíte kožu. Siahnite však po celokožených topánkach, vrátane stielok, nie ich napodobeninách.

Ak sa chcete vyhnúť poteniu pri športe a turistike, na trhu existuje veľa materiálov, ktoré sľubujú nepremokavosť aj priedušnosť v jednom. Spoločnosti sa predbiehajú v tom, kto dokáže zákazníkom poskytnúť čo najväčšie pohodlie. Je len na vás, či si vyberiete materiály ako Climashield, Ortholite a Croslite, ktorý dokonca funguje antibakteriálne, či Gore-tex, ktorý je legendou v kompromise medzi priepustnosťou a priedušnosťou.

Tip: Ak ste si už našli ideálnu športovú obuv do horúcich letných dní, nerozmýšľali ste aj nad vhodnou športovou podprsenkou?

Sušiť, sušiť a ešte raz sušiť

Aj keby ste mali tie najkvalitnejšie topánky, ak vám raz navlhnú (či už preto, že sa vám spotili nohy, alebo ste čľupli do mláky), nikdy si ich znovu neobujte, kým ich dokonale nevysušíte. V opačnom prípade si koledujete o plesne a smrad. 

Či už ide o bežnú obuv, pracovné topánky, bežecké tenisky či dokonca korčule alebo lyžiarky, aj pri najmenšom podozrení na vlhkosť dodržujte nasledujúci postup:

  • Umiestnite obuv na dobre vetrané miesto.
  • Neklaďte topánky na radiátor ani priame slnko, ak nechcete riskovať rozlepenie a neželané fľaky. Zvoľte radšej teplú miestnosť.
  • Vytiahnite šnúrky a zdvihnite jazyk.
  • Pokrčte klasický novinový papier a vypolstrujte ním celú topánku. Vysaje vlhkosť a pomôže obuvi zachovať si tvar.
  • Ak nemáte po ruke noviny, na vysatie vlhkosti poslúži aj ryža alebo toaletný papier. Vymieňajte ich častejšie, pokým obuv úplne nevyschne.

Obuv často vymieňajte

Ak vám životný režim neumožňuje čakať, dokým obuv dokonale vyschne, majte v zálohe viac párov topánok a každodenne ich striedajte. Myslite aj na topánky pre vaše deti, pretože baktérie sa nevyhýbajú ani detským chodidlám. A pamätajte, že prezúvky nemusia nosiť len deti do školy, ale bez hanby si môžete obuv prezuť aj vy na pracovisku. Ide predsa o zdravie vašich chodidiel, však?

Ďalším riešením môžu byť vložky do topánok, napríklad vtedy, keď sa nedokážete vzdať svojich nových krásnych úlovkov a nosili by ste ich na nohách večne. V takom prípade stačí mať poruke viac párov vložiek a pravidelne ich čistiť, vetrať a striedať.

Bez ponožiek ani na krok

Nosiť topánky bez ponožiek už nie je moderné. Navyše to zvyšuje pravdepodobnosť, že vám budú topánky poriadne zapáchať. Existujú ponožky všetkých strihov, ktoré vám nebudú vytŕčať z mokasín ani balerínok. V najlepšom záujme vašich topánok si ich preto nikdy nezabúdajte obuť. A keď nabudúce na okoloidúcom spozorujete ponožky v sandáloch, skúste si ušetriť posmech a pozrieť sa na tento fenomén s porozumením.

Najlepšie svojim nôžkam urobíte, keď siahnete po stopercentne bavlnených ponožkách. V tých sa noha potí najmenej. Ich nevýhodou však je, že keď raz navlhnú, schnú dlhšie než tie syntetické. Najmä počas športovania a turistiky preto majte vždy poruke náhradný pár.

Tip: Poznáte reflexné šnúrky pre lepšiu viditeľnosť a bezpečnosť na cestách?

Starajte sa o svoje nohy

Niekedy možno na vine nie je vaša topánka, ale vy. Konkrétne vaša nedostatočná starostlivosť o vlastné chodidlá. Myslite na to, že nohy vás nosia celý deň, preto by ste sa o ne mali patrične starať.

Éterické oleje

Rozmaznávajte svoje nôžky častejšie. Robte si kúpele, do ktorých pridáte pár kvapiek éterických olejov z mäty, šalvie či levandule. Pôsobia antibakteriálne a krásne voňajú.

Octový kúpeľ

Keď je to už so zápachom horšie, prichádza na rad ocot. Doprajte nohám octový kúpeľ v pomere 1:1 niekoľkokrát do týždňa a smrad nebude mať šancu.

Púder

Pred odchodom z domu si napúdrujte nohy obyčajným detským púdrom alebo špeciálnym púdrom na nohy. Nohy zostanú svieže dlhšie a budú voňať.

Poraďte sa s lekárom

Staráte sa príkladne o svoje nohy aj topánky, na kvalite nešetríte, no smrad nie a nie odísť? V tom prípade prišiel čas navštíviť kožného lekára. Možno totiž trpíte plesňovým ochorením nôh, hovorovo nazývaným „atletická noha”.

Plesne na nohách sa prejavujú svrbením, pálením, začervenaním až olupovaním kože, a samozrejme, zápachom. Zvyčajne pomáha zlepšiť hygienu, no v horších prípadoch musí lekár predpísať špeciálny krém proti zápalu, či rôzne antimykotiká. Liečba prebieha komplikovanejšie u ľudí s oslabenou imunitou alebo cukrovkou.

Ide o infekčné ochorenie, preto buďte opatrní pri návšteve verejných spŕch a bazénov. Ak už infekciu máte, dávajte pozor na ostatných členov vašej rodiny, používajte vlastný uterák a nechoďte po dome bosí.

Vyžeňte smrad domácimi receptami

Napriek všetkým radám a úsiliu sa vám v topánkach usídlil smrad ? Nemusíte ich hneď vyhadzovať, ani vystavovať nešetrnému praniu v práčke. Vyskúšajte najprv zopár domácich rád, ako sa zbaviť zápachu z topánok.

1. Mraznička

Keďže baktériám sa v mraze nepáči, vložte topánky do plastového vrecka a šup s nimi na noc do mrazničky. Ráno si ich nezabudnite vybrať s dostatočným predstihom, aby ste pri odchode z domu nezažili mrazivé prekvapenie.

2. Pomaranč, grapefruit alebo citrónová kôra

Čerstvá citrusová kôra má vďaka esenciálnym olejom výraznú vôňu. Ak vám čas nedovoľuje vyskúšať náročnejšie metódy, vložke šupky do topánok na celú noc a ráno budete odmenení síce nie trvalou, ale príjemnou vôňou.

3. Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna má schopnosť absorbovať pachy, má antibakteriálne účinky a je významným bojovníkom proti plesniam. Ak túžite aj po príjemnej vôni, vyrobte si túto zmes:

Zmiešajte tri polievkové lyžice sódy bikarbóny, jednu polievkovú lyžicu kukuričného škrobu a päť kvapiek oleja z čajovníka. Nasypte zmes do obuvi a počkajte niekoľko hodín, najlepšie celú noc. V závere prášok dôkladne vysypte z topánok, môžete si pomôcť aj vysávačom.

4. Podstielka pre mačky

Ak vás okrem zápachu trápi aj prebytočná vlhkosť v topánkach, nasypte do nich podstielku pre mačky. Jej hlavnou úlohou je maskovať zápach, takže v boji so smradom aj vlhkosťou sa na ňu môžete spoľahnúť.

5. Čaj

Keď nemáte po ruke nič zo spomínaných pomocníkov, no na druhý deň si potrebujete obuť topánky, ktoré zrovna nevoňajú po fialkách, skúste tento jednoduchý recept. Pohľadajte v špajzi vrecúškový čaj, na ktorý ste už dávno zabudli a nikomu za ním nebude smutno. Vložte do topánok čo najviac vrecúšok, nechajte ich absorbovať pach celú noc a obuv budete mať aspoň dočasne prevoňanú.

Tip: Viete, ako udržiavať poriadok a čistotu v domácnosti?

Perte a sušte s rozumom

Obuv hádžte do práčky len vtedy, keď vám už naozaj nič iné nezostáva. Aj to len na vlastné riziko. Dopredu počítajte s možnosťou, že vaše obľúbené kúsky už nebudú vyzerať ako predtým. Ako teda prať a sušiť, aby to na topánkach zanechalo čo najmenšie následky?

Ako správne prať

  • Semiš ani koža do práčky nepatria. Pozorne si preto pred praním preštudujte z akého materiálu sú topánky vyrobené. Takéto topánky čistite iba ručne, vložky vydrhnite osobitne pracím práškom.
  • Perte na teplote max. 30 stupňov.
  • Nepoužívajte kapsule na pranie. Pri teplote do 30 stupňov sa nemusia úplne rozpustiť a zostanú prilepené na obuvi. Použite menšie množstvo pracieho gélu alebo prášku.
  • Odstráňte z topánok veľké nečistoty ako blato alebo kamienky z podrážok, aby ste nepoškodili práčku.
  • Pred praním vyberte vložky a šnúrky. Vložky vyčistite ručne, aby nestratili formu. Fľaky zo šnúrok sa vyperú lepšie, keď sa budú prať osobitne.
  • Pomôcť proti silnému zápachu si môžete aj spomínanou sódou bikarbónou, ktorú necháte v obuvi pôsobiť cez noc, vysypete a následne vyperiete.

Tip: Obuv už oprať zvládnete. Viete však, ako prať správne oblečenie?

Ako správne sušiť opratú obuv

  • Topánky, stielku a šnúrky sušte oddelene.
  • Topánky nedávajte na radiátor ani ich nesušte fénom. Mohli by sa rozlepiť alebo deformovať.
  • Ak sušíte vnútri, zvoľte radšej teplú, dobre vetranú miestnosť.
  • Slniečko je síce najlepší pomocník na sušenie prádla, obuv bledej farby ale nevystavujte  priamym slnečným lúčom. Mohli by vám na nej zostať nepekné fľaky.
  • Ak chcete využiť teplé počasie, zaveste topánky ako prádlo, ale mimo slnečných lúčov.
  • Či už sa obuv suší vonku, vnútri, zavesená alebo opretá, vždy si ju vypolstrujte novinami, ktoré proces schnutia urýchlia a pomôžu topánke zachovať tvar.

Zverte sa do rúk profesionálov

Možno nepatríte k tým, ktorí sa radi spoliehajú na babské rady a dôverujete skôr moderným technológiám. Síce do nich treba investovať, určite však menej než do kúpy nového páru topánok. A výsledok bude badateľnejší a dlhodobejší. Okrem toho, nie každý z domácich receptov dokáže naraz absorbovať vlhkosť, zápach aj pôsobiť antibakteriálne tak, ako v prípade komerčných deodorantov na topánky, sprejov alebo deodorizérov obuvi a výstroja.

Stručné zhrnutie na záver

Či už sa so zápachom v topánkach rozhodnete bojovať podomácky, alebo sa radšej spoľahnete na profesionálne produkty, majte vždy na pamäti pravidlá, vďaka ktorým si ušetríte veľa starostí:

  • Kupujte si obuv z kvalitných materiálov.
  • Topánky často vetrajte, vymieňajte za iné páry a keď navlhnú, poriadne ich vysušte.
  • Vždy noste ponožky, najlepšie zo stopercentnej bavlny alebo s prímesou striebra. Ponožky často meňte.
  • Dbajte o hygienu nôh.

Na záver nám nezostáva iné, len popriať vám veľa krokov v pohodlnej, suchej a dobre voňajúcej obuvi.