Ako vybrať robotický vysávač? Kľúčové vlastnosti, ktoré by ste pri kúpe mali zvážiť.

Ako vybrať robotický vysávač? Kľúčové vlastnosti, ktoré by ste pri kúpe mali zvážiť.

Mať čistú povysávanú podlahu, a pritom ani prstom nepohnúť. Hudba budúcnosti? Kdeže! Ten, kto robotický vysávač používa, alebo uvažuje nad jeho kúpou, vie, že práve toto je jeho primárna funkcia. Robotický vysávač môžeme pokojne označiť za vynález storočia, pretože vďaka moderným technológiám dokáže udržiavať váš domov čistý takmer bez vášho pričinenia, šetrí váš čas a je nákladovo efektívny.

Ak uvažujete nad kúpou robotického vysávača, mali by ste zvážiť niekoľko parametrov, ktorými sa jednotlivé modely odlišujú. Prečítajte si tohto praktického sprievodcu, ktorý vám pomôže zorientovať sa v širokej ponuke robotických vysávačov, aby ste si vybrali toho najlepšieho pomocníka v upratovaní. 

Čo je robotický vysávač?

Robotický vysávač je plne automatické zariadenie vyslovene určené na čistenie podláh. Používa senzory a umelú inteligenciu na navigáciu v priestore, rozpoznávanie a čistenie všetkých typov podláh vo vašom dome a na zber a zachytávanie nečistôt a prachu. Svojím výkonom sa vyrovná tradičným vysávačom, navyše dokáže povysávať aj miesta, kde sa s bežným kanistrovým alebo bezvreckovým vysávačom nedostanete. 

Robotický vysávač je dostatočne inteligentný na to, aby rozlíšil medzi tvrdými podlahami a kobercami a povrchu prispôsobil svoj výkon. Perfektne si rozumie aj s dlažbou, a dokonca aj s podlahou s podlahovým kúrením. 

Inšpirujte sa: Uvažujete nad podlahovým kúrením pre váš domov? Viete, aké komponenty zahŕňa systém podlahovky a aká je cena podlahového kúrenia?

Robotický vysávač môžete ovládať odkiaľkoľvek pomocou smart zariadenia. To uľahčuje plánovanie upratovania. Niektoré modely okrem vysávania podlahu aj vytierajú.

Ako funguje robotický vysávač?

Súčasťou robotického vysávača je jedna alebo dve rotačné kefy a jedna hlavná rolovacia kefa. Pomocou pokročilého mechanizmu vysávač efektívne zbiera nečistoty do nádoby na odpad. Po dokončení procesu čistenia je potrebné zásobník vybrať a vysypať nečistoty do odpadkového koša. Táto povinnosť však odpadá, ak sa rozhodnete pre robotický vysávač s automatickým vyprázdňovaním.

Najlacnejšie modely sa pohybujú po priestore tak, že sa odrážajú od prekážok a neustále menia svoju trasu. Takéto vysávače dokážu pokryť cca 70 % podlahovej plochy. 

Oveľa efektívnejšie sú robotické vysávače vybavené senzormi, ktoré detegujú prekážky. Vysávač nenaráža do predmetov, nepadá zo schodov, vie fungovať aj v tmavých miestnostiach. 

Pre koho sú robotické vysávače najvhodnejšie?

Pri kúpe robotického vysávača by ste mali zohľadniť svoje požiadavky a v mysli zmapovať svoju domácnosť. Ak si vyberiete správny model, takýto vysávač môže byť nenahraditeľným pomocníkom. A predsa, mnohí dajú prednosť klasickému vysávaču. Kto teda patrí do fanklubu robotických vysávačov? 

  • Ľudia s nabitým programom: Pracovné povinnosti a starostlivosť o rodinu nie vždy umožňujú pravidelné upratovanie domácnosti. Robotický vysávač vám pomôže ušetriť čas a uľahčí vám život.

  • Rodiny s deťmi: Udržať podlahy čisté v domácnosti s malými deťmi je takmer nesplniteľná úloha. A práve s tým vám môže pomôcť robotický vysávač. Stačí naplánovať upratovanie a vysávač urobí, čo má. Dokáže sa dostať takmer všade. Ak máte model s mopom, dokáže dokonca vytrieť rozliate nápoje. 

  • Alergici: Pre ľudí, ktorí trpia alergiami, môže byť robotický vysávač skvelou voľbou. Dokáže upratať celý dom bez šírenia prachu a alergénov.

  • Hendikepovaní ľudia a seniori: Vďaka jednoduchému používaniu a ovládaniu bez použitia rúk môže byť robotický vysávač oslobodzujúcim produktom pre skupinu ľudí, pre ktorých je upratovanie často nesplniteľnou výzvou. 

  • Domácnosti s domácimi miláčikmi: Robotický vysávač je vynikajúcou investíciou, ak máte domáceho maznáčika. Bude schopný pozbierať chlpy a srsť a dokonca odstrániť typický zápach domácich zvierat.

Výhody robotických vysávačov

Tu je niekoľko dôvodov, prečo si robotické vysávače získali čestné miesto v našich domácnostiach.

Robotické vysávače šetria čas

Na rozdiel od tradičných vysávačov, ktoré vyžadujú, aby ste boli prítomní a manuálne obsluhovali zariadenie, robotické vysávače dokážu pracovať samostatne a vám tak zostáva čas pre rodinu, priateľov alebo na záľuby. 

Robotické vysávače sú pohodlné

Robotický vysávač sa ľahko používa a majitelia domov nemusia mať žiadne špeciálne zručnosti ani školenie na jeho obsluhu. Stačí ho zapnúť a o zvyšok sa postará sám. 

 

Pokročilé modely robotických vysávačov využívajú sofistikovaný navigačný systém, vďaka ktorému sa zariadenie pohybuje v priamych líniách. Takto sú pokryté všetky oblasti bez toho, aby ste vysávač museli kontrolovať. 

Mnohé modely ponúkajú režim plánovania. Jednoducho nastavíte dátum a čas, kedy sa má vysávač aktivovať a pracovať. Táto funkcia sa hodí, keď chcete upratovať v konkrétnom čase, napríklad, keď sú vaše deti v škole alebo keď ste v práci. Ideálne aj na udržiavanie poriadku u vás doma počas vašej dovolenky.

Robotické vysávače čistia aj ťažko dostupné miesta

V každej domácnosti sa nájdu oblasti s ťažkým prístupom, ktorých mechanické čistenie je náročné a zväčša si vyžaduje veľa času, napríklad podlaha pod posteľou, za sedačkou, pod nábytkom a pod. Robotický vysávač môže túto náročnú úlohu urobiť za vás. Stačí si zvoliť vhodný nábytok a upraviť či prispôsobiť priestor tak, aby vysávaču v práci nič neprekážalo. Odmenou vám bude čistá podlaha aj pod nábytkom a v kútoch miestnosti.

Robotické vysávače sú nákladovo efektívne

Ak chcete upratať svoj domov s nízkymi nákladmi a vysokou účinnosťou, robotické vysávače vám môžu ponúknuť niekoľko spôsobov, ako tieto požiadavky splniť. Hoci je počiatočná investícia na kúpu vyššia, efektivita sa prejaví v dlhodobých úsporách na účtoch za energiu. Navyše vyžadujú minimálnu údržbu, tým sa šetria náklady na opravu. 

Robotické vysávače sú malé, kompaktné a ľahko skladovateľné 

Robotický vysávač je oveľa menší ako tyčový alebo kanistrový vysávač. Ľahko mu nájdete miesto napríklad v skrini, pod posteľou alebo kdekoľvek inde. Jeho kompaktný tvar a nízka hmotnosť vám uľahčuje jeho prenos z jedného miesta na druhé. 


Copyright Image by Freepik

Nevýhody robotických vysávačov

Aj keď výhody robotických vysávačov sú neodškriepiteľné, stále prevláda všeobecný názor, že toto zariadenie by malo byť skôr prídavné k tradičnému vysávaču. Prečo?

Robotické vysávače nečistia tak dobre ako iné typy vysávačov 

Ak sa spoliehate na to, že váš robotický vysávač odstráni 100 % prachu a nečistôt z vášho domova, môžete byť sklamaní. Najmä lacnejšie modely majú problém s niektorým typom podlahy, resp. s prechodom z tvrdej podlahy na koberec a pod. 

Robotické vysávače navyše nedokážu generovať dostatočný sací výkon, aby si poradili s kobercom s dlhým vlasom alebo s väčšími chumáčmi zvieracích chlpov.  

Robotické vysávače nedokážu detegovať drobné predmety

Hoci pokročilejšie modely sú vybavené rôznymi senzormi, drobné predmety ležiace na podlahe naďalej predstavujú problém. Aby vysávač urobil, čo od neho očakávate, chce to vaše úsilie pri odstránení predmetov z podlahy. Problémom môžu byť aj zhluky káblov od elektrických prijímačov a spotrebičov.

Robotické vysávače majú malú nádobu na odpad

Hoci sme kompaktné rozmery zaradili medzi výhody, z hľadiska zbierania nečistôt to môže byť aj nevýhoda. Malá nádoba na odpad pojme menej nečistôt a vyžaduje si častejšie vysypávanie a čistenie.

Robotické vysávače sa môžu zaseknúť

Aj keď patria medzi „inteligentné“ zariadenia, robotické vysávače sa môžu zaseknúť, pretože nedokážu skutočne „rozumieť“ tomu, čo sa deje v ich okolí. Môžu napríklad nesprávne odhadnúť vzdialenosť nábytku od steny a zaseknúť sa v úzkom priestore. Častým problémom býva aj to, že sa do kief zamotajú vlasy koberca, čo môže brániť správnemu pohybu zariadenia. Ak sa to stane, keď ste preč, po návrate domov vás čaká vybitý vysávač a špinavá podlaha. 

Robotické vysávače sú závislé od kapacity batérie

Jednou z najväčších nevýhod robotických vysávačov a iných vysávačov na batérie je, že sa môžu vybiť uprostred upratovania. To môže byť veľmi nepohodlné, najmä keď uprostred upratovania musíte počkať, kým sa batéria znova nabije.

Robotické vysávače sú drahé

Tu nie je veľmi čo dodať. Aby ste získali skutočne výkonného pomocníka, počítajte s vyššou investíciou. 

Na čo sa zamerať pri výbere robotického vysávača

Široká ponuka rôznych modelov robotických vysávačov vás môže dostať do neistoty pri výbere. Tu je výpis najdôležitejších parametrov a funkcií, ktoré by ste si pri výbere robotického vysávača mali všímať.

  1. Typ podlahy
  2. Funkcie
  3. Navigačná technika
  4. Ovládateľnosť
  5. Filtrácia
  6. Sací výkon a príkon
  7. Kapacita nádoby na odpad
  8. Hlučnosť
  9. Životnosť batérie
  10. Cena

1. Typ podlahy

Väčšina modelov robotických vysávačov si ľahko poradí s čistením kobercov a rôznych koberčekov, aj tvrdých podlahových krytín, no niektoré sú určené primárne na čistenie jedného alebo druhého. 

Robotické vysávače vyššej kategórie sa dokážu prispôsobiť zmenám povrchu tým, že zvýšia výkon vždy, keď natrafia na koberec, potom ho opäť znížia, keď prejdú na tvrdý povrch. Pri rozhodovaní preto zohľadnite, čo bude vysávač primárne upratovať a či práve koberce nebudú predstavovať problém.

2. Funkcie

V kompaktnom tele robotického vysávača sa ukrývajú moderné a inteligentné funkcie. Preto sa pri hľadaní toho správneho modelu pre vaše potreby zamerajte na to, čo vysávač ponúka.

Z množstva rôznych funkcií vyberáme:

  • funkcia mapy (mapovanie udrží robotický vysávač mimo potenciálne nebezpečných oblastí);

  • virtuálna stena (táto funkcia vytvára neviditeľnú bariéru, ktorá blokuje otvorené dvere alebo iné oblasti, kam nechcete, aby robot vstúpil);

  • dobíjanie počas upratovania;

  • senzory proti pádu zo schodov;

  • detekcia veľmi znečistených oblastí a odolných nečistôt;

  • inteligentné ovládanie;

  • časovač;

  • časový rozvrh upratovania;

  • funkcia proti zamotaniu káblov;

  • voľba miestnosti na upratovanie;

  • LED osvetlenie;

  • UV lampa a pod.

3. Navigačná technika

Robotický vysávač sa pohybuje po priestore pomocou zabudovaných senzorov. Tieto senzory sú umiestnené na nárazníku vysávača a ich úlohou je detekcia prekážok. Len čo narazia na prekážku, ako sú napríklad nohy stoličiek a stolov, nohy pohovky a ďalšieho nábytku, hračky a pod., vyšlú vysávaču signál, aby sa im vyhol.

Vysávače sú naprogramované tak, aby sa otáčali a posúvali dopredu, kým nenájdu voľnú cestu. Smer, ktorým sa zariadenie uberá, je určený miestom kontaktu nárazníka s prekážkou. Ak napríklad vysávač pomocou senzora spozoruje prekážku na ľavej strane nárazníka, vydá sa vpravo, aby sa predmetu vyhol. Mnohé prémiové modely dokonca používajú laserové senzory, aby sa vyhli objektom v tmavých miestnostiach.

Ďalšie senzory, tzv. cliff senzory, umiestnené v spodnej časti vysávača, fungujú ako obranný mechanizmus. Oznámia vysávaču, keď sa dostane na koniec podlahy, keď narazí na hranu, napríklad na začiatku schodiska.

4. Ovládateľnosť 

Robotické vysávače sa z hľadiska ovládateľnosti delia do 3 skupín. Lacnejšie modely dokážete ovládať iba manuálne pomocou ovládačov na tele vysávača.

Ďalšie robotické vysávače sa ovládajú pomocou praktického diaľkového ovládača. Najpraktickejšie a najpohodlnejšie je ovládanie pomocou smart zariadení. Robotický vysávač môžete ovládať na diaľku pomocou aplikácie, kde viete naplánovať aj čas a sledovať kapacitu batérie.

Mnohé robotické vysávače viete zahrnúť do inteligentnej domácnosti. Inteligentná domácnosť, alebo SmartHome, vám umožňuje ovládať osvetlenie, elektroinštaláciu, podlahové kúrenie, domáci alarm, zámky dverí a pod. cez smartfón, tablet, ale aj počítač alebo televízor. Rovnako môžete zadávať pokyny aj robotickému vysávaču.

5. Filtrácia

Dobrý filtračný systém je dôležitý nielen pre rodiny s deťmi. Aj pre astmatikov, alergikov a ľudí trpiacich ďalšími dýchacími ťažkosťami je rozhodne najlepšou voľbou robotický vysávač s HEPA filtrom. Ten by mal byť samozrejmosťou aj do domácnosti s domácimi zvieratami.

Vzduchový filter HEPA je filter, ktorý zo vzduchu, ktorý ním prechádza, zachytí až 99,97 % prachových častíc s veľkosťou 0,3 mikrónu. Funguje tak, že vzduch tlačí cez jemnú sieťku, ktorá zachytáva drobné častice a zabraňuje ich recirkulácii späť do vzduchu. HEPA filtre sú vysoko účinné pri odstraňovaní alergénov a iných znečisťujúcich látok zo vzduchu. 

Alternatívou k HEPA filtrom sú AeroForce filtre. Sú určené špeciálne pre vysávače značky iRobot Roomba. Tieto filtre poskytujú vysoko účinnú filtráciu a zachytávajú jemné prachové častice a alergény.

6. Sací výkon a príkon

Pri výbere robotického vysávača je dôležité vziať do úvahy aj jeho sací výkon, ktorý má priamy vplyv na jeho schopnosť efektívne zbaviť podlahu nečistôt a prachu. Jednotka používaná na indikáciu sacieho výkonu sa nazýva Pascal (skratka Pa).

Sací výkon pri robotických vysávačoch sa pohybuje okolo hodnoty 1 000 až 3 000 Pa, najvýkonnejšie robotické vysávače majú sací výkon cez 8 000 Pa. Čím vyššia je hodnota Pa, tým vyšší je sací výkon, a teda aj výkonnosť robotického vysávača.

Sací výkon sa často zamieňa s parametrom príkon. Príkon pritom uvádza množstvo energie vo Wattoch, ktoré zariadenie spotrebúva. Čím vyššia hodnota, tým vyššie náklady na energiu.

7. Kapacita nádoby na odpad

Ak ste sa rozhodli pre kúpu robotického vysávača, hľadajte taký, ktorý urobí maximum práce za vás. Určite nechcete chodiť za ním a neustále kontrolovať, či netreba vysypať nádobu na odpad. 

Kapacita zásobníka sa meria v litroch. Robotické vysávače majú zabudované nádoby s objemom 0,25 až 1 l. Menšia nádoba znamená častejšie prestávky a opakované manuálne čistenie. Takýto vysávač nie je veľmi vhodný na plánované upratovanie, pretože svoju prácu kvôli plnému zásobníku nečistôt nedokončí.

8. Hlučnosť

Ak hluk obťažuje vás, vašich rodinných príslušníkov alebo vašich domácich miláčikov, veľkú pozornosť by ste mali venovať tomu, aký hlučný je vysávač, ktorý ste si vyhliadli.

Zatiaľ čo tradičné vysávače môžu byť hlučné a nepríjemné (hlučnosť okolo 80 dB), väčšina robotických vysávačov vydáva minimálny hluk. Najtichšie vysávače robotické majú okolo 50 dB. Tie môžete pustiť aj do detskej izby, v ktorej spinká váš drobec. Tie štandardné robotické vysávače majú potom hlučnosť okolo 60 dB. 

Mohlo by vás zaujímať: Čisté a zdravé prostredie je dôležité najmä v priestoroch, v ktorých sa zdržiavajú malé deti. Viete, ako zariadiť detskú izbu, aby bola príjemná, pohodlná a zdravá?

9. Životnosť batérie

Robotické vysávače sú napájané batériami, ktoré bežia určitú dobu, zväčša od 60–120 minút. Čím väčší je váš dom, tým väčšia kapacita batérie je potrebná na zabezpečenie neprerušovaného chodu. Priemerný čas na upratovanie stredne veľkej domácnosti je 90 minút. 

Pokročilejšie robotické vysávače si automaticky nájdu cestu k dokovacej stanici, a to aj vtedy, keď je batéria takmer vybitá. Tie naozaj výkonné sa po dobití vrátia k miestu, kde skončili, a pokračujú v práci. Pamätajte však, že úplné nabitie robotického vysávača bude trvať niekoľko hodín, takže musíte počítať aj s tým.

10. Cena

Skutočne výkonné vysávače robotické sú stále pomerne drahé. Samozrejme, viete kúpiť vysávač za 70 €, čo vám však môže ponúknuť? Lacnejšie vysávače zvyčajne disponujú iba základnými funkciami. Majú menší sací výkon, menšiu nádobu na odpad, aj nižšiu výdrž. 

Ak hľadáte pomocníka, na ktorého sa budete môcť spoľahnúť, určite si budete musieť priplatiť. Neplaťte však za to, čo nevyužijete. Niektoré funkcie, ako napríklad hlasové ovládanie, virtuálna stena a pod., môžu zvýšiť cenu zariadenia. Preto si dôkladne preštudujte parametre konkrétneho modelu a zvážte, či je ten pravý pre vaše potreby. 


Copyright Image by Freepik

Výhody dokovacej stanice s automatickým vyprázdňovaním

Ak chcete skutočne zautomatizovať svoje potreby vysávania, potom by ste určite mali hľadať model, ktorý dokáže vyprázdniť nádobu na odpad bez vášho pričinenia. Tieto robotické vysávače nie sú lacné, no dokážu pracovať týždne, niekedy aj mesiace, bez akéhokoľvek zásahu z vašej strany.

Po každom upratovaní sa takmer každý robotický vysávač vráti do svojej dokovacej stanice. Ak máte lacnejší model, tam sa automatizácia končí. Potom už je na vás, aby ste sledovali stav nádoby na odpad a priebežne ju vyprázdňovali. Ak túto povinnosť zanedbáte, vysávač nebude schopný ďalšieho vysávania.

Ak ste si vybrali model s vyššou cenou, môžete si naplno užívať voľnosť, ktorú vďaka nemu získate. Dokovacia stanica nielenže nabije váš vysávač, navyše automaticky vyprázdni vnútorný zásobník vysávača do väčšej nádoby na odpad. Môže trvať aj týždne, kým sa táto nádoba naplní. 

Robotické vysávače s mopom

Ak vám záleží na tom, aby vysávač zanechal po sebe čo najčistejšiu podlahu, voľte robotický vysávač s mopom. Okrem vysávania ponúka aj suché a mokré vytieranie. Robotický vysávač čistí vašu podlahu namokro alebo nasucho pomocou priložených podložiek.

Je na podlahe malá vrstva prachu, ale dnes večer očakávate hostí? V takom prípade stačí suché čistenie. Ak chcete, aby vysávač podlahy aj namočil, v nádobe na vodu si pripravte roztok v odporúčanom pomere čistiaceho prostriedku a vody. Takto vysávač ľahšie vyčistí aj odolnejšie škvrny.

Sú vhodné na tvrdé a hladké podlahy, ako je laminát, vinyl, guma, dlažba, povrchovo ošetrené drevo a pod. Ideálne do miestnosti, kde sú nainštalované posuvné dvere, pretože dokážu vysať a vytrieť celú plochu.

Niektoré modely disponujú sonickou alebo vibračnou technológiou, pomocou ktorej sa počas umývania z povrchu odstránia aj odolné škvrny. Medzi top zariadenia patrí robotický vysávač s rotujúcim mopom. Hlavnú úlohu tu zohráva silný prúd vody, ktorý rýchlo namáča a žmýka umývacie podložky, pričom dokáže vydať tlak porovnateľný s tlakom ľudských rúk. Podložky sú nakoniec sušené horúcim vzduchom, ktorý odstraňuje vlhkosť a zápach.  

Majte však na pamäti, že podobne ako suché robotické vysávače ani robotické vysávače s mopom nedokážu celkom nahradiť klasický vysávač alebo ručné umývanie podlahy.

Aká je životnosť robotického vysávača?

Životnosť robotického vysávača sa líši v závislosti od rôznych faktorov.

  • Frekvencia používania: Robotické vysávače, ktoré sa používajú denne, majú zvyčajne kratšiu životnosť ako tie, ktoré sa používajú menej často.

  • Veľkosť plochy: Ak sa vysávač často používa na čistenie viacerých miestností, môže sa viac opotrebovať, čím sa skráti jeho životnosť.

  • Kapacita batérie: Kvalitné batérie, ktoré sú navrhnuté tak, aby vydržali 2–3 hodiny na jedno nabitie, môžu výrazne zvýšiť životnosť vysávača.   

  • Údržba: Životnosť robotického vysávača viete predĺžiť aj pravidelnou a dôkladnou údržbou zariadenia. 

Aká je teda životnosť robotického vysávača? Aj keď sa životnosť robotického vysávača môže líšiť v závislosti od značky, modelu a frekvencie používania, väčšina týchto strojov je navrhnutá tak, aby vydržali niekoľko rokov. Dobre udržiavaný robotický vysávač vydrží v priemere 4–6 rokov, no niektoré modely môžu vydržať aj dlhšie.

Bežné poškodenia robotických vysávačov spôsobené používateľom

Robotické vysávače sú navrhnuté tak, aby uľahčili upratovanie, no ak ich budete používať nesprávne, môžete ich ľahko poškodiť. Toto je 7 najčastejších poškodení, ktorým sa pri správnej manipulácii a dostatočnej údržbe dá vyhnúť:

  1. Jedným z najčastejších poškodení je fyzické poškodenie spôsobené zrážkami s nábytkom alebo inými predmetmi. Prejavuje sa škrabancami alebo preliačinami na tele robota alebo dokonca poškodením vnútorných komponentov.
  2. Ďalším častým problémom je poškodenie kefy, rotačného valca alebo motora. Môže k nemu dôjsť, keď vysávač zachytí veľké predmety, alebo sa do kefy zamotajú dlhé vlákna, vlasy alebo zvieracia srsť. 
  3. Nesprávne nabíjanie batérie môže viesť k poškodeniu nabíjacích komponentov alebo samotnej batérie.
  4. Na zozname príčin poškodenia robotického vysávača je tiež nesprávne používanie a manipulácia so zariadením. Odporúčame preštudovať si sprievodcov, ako vybrať vysávač do domácnosti, aby ste našli ten správny pre vaše potreby.
  5. Zariadenie dokáže poškodiť aj vystavenie vode alebo iným kvapalinám.
  6. Používatelia by mali byť opatrní aj pri čistení alebo údržbe vysávača, pretože v prípade nesprávneho vykonania môže dôjsť k poškodeniu senzorov alebo softvéru.
  7. Nadmerné používanie alebo nedostatočná údržba môže spôsobiť poškodenie kolies alebo iných pohyblivých častí.
  8. Problémy s navigáciou a mapovaním môžu nastať vtedy, keď robot presuniete do inej miestnosti alebo ak sa zmení rozloženie nábytku a predmetov v priestore bez preškolenia robota.

Ako na údržbu robotického vysávača

Robotický vysávač prevezme údržbu podlahy vo vašej domácnosti na seba, no potrebuje s tým trochu pomôcť. Stačí, keď sa mu raz za čas povenujete. Pravidelnou údržbou zaistíte jeho bezchybný chod, čím predĺžite jeho životnosť.

Údržba robotického vysávača krok za krokom:

  • Vypnite robotický vysávač, aby ste predišli jeho náhodnému spusteniu.

  • Mäkkou handričkou utrite povrch vysávača, snímače aj kolieska.

  • Vyberte z vysávača nádobu na odpad a jej obsah vysypte do odpadkového koša.

  • Pomocou kefky s mäkkými štetinami alebo handričky z mikrovlákna odstráňte všetky zvyšky z nádoby na odpad.

  • V prípade odolnejších nečistôt alebo škvŕn ju umyte mydlovou vodu. 

  • Vyberte a vyčistite vzduchový filter. Použite mäkkú kefku, prípadne ručný vysávač.

  • Umývateľné filtre opláchnite vodou a nechajte vysušiť. 

  • V prípade veľkého znečistenia alebo poškodenia filter vymeňte.

  • Vyberte z vysávača kefy a uvoľnite zachytené vlákna a vlasy. Ostatné nečistoty odstráňte kefkou alebo čistiacim hrebeňom.

  • Vlhčenou handričkou utrite vnútro vysávača.

  • Skontrolujte kolieska a odstráňte zaseknuté predmety, zachytené vlákna a pod.

Ako často by ste mali čistiť robotický vysávač?

Frekvencia čistenia robotického vysávača závisí od toho, ako často ho používate a koľko nečistôt pozbiera. Vo všeobecnosti je dobré čistiť kefy vysávača po každom použití alebo aspoň raz za týždeň. Filtre by sa mali čistiť každé dve až tri použitia a podľa potreby by sa mali utrieť senzory a vyčistiť kolieska.

Robotický vysávač vs. bežný vysávač

Stále si nie ste istí, či sa kúpa robotického vysávača oplatí? Dokáže nahradiť klasický kanistrový alebo tyčový vysávač? Možno vám pomôže toto praktické porovnanie.  

Energetická účinnosť

Energetická účinnosť je jednou z oblastí, kde majú robotické vysávače navrch. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti a efektívnejšiemu motoru zvyčajne spotrebujú menej energie ako klasické vysávače. 

Čistiaci výkon

Pokiaľ ide o čistiaci výkon, obe zariadenia majú svoje silné a slabé stránky. Robotické vysávače môžu byť vhodnejšie na čistenie ťažko dostupných oblastí alebo stiesnených priestorov. Na druhej strane, ak sa budete riadiť pokynmi, ako vybrať vreckový vysávač, môžete získať praktického pomocníka, ktorý si poradí aj s kobercom s vysokým vlasom.

Údržba

Tradičné vysávače môžu vyžadovať častejšiu údržbu, ako je napríklad výmena vreciek alebo filtrov, a môžu tiež časom potrebovať ďalšie opravy. Robotické vysávače s automatickým vyprázdňovaním si vyžadujú menej častú údržbu, ale stále môže byť potrebná pravidelná výmena filtrov.

Efektivita nákladov

Dôležitým hľadiskom je aj nákladová efektívnosť. Robotické vysávače síce majú vyššiu nákupnú cenu, ale môžu ponúkať dlhodobé úspory na energii a znížených nákladoch na údržbu. Tradičné vysávače sú lacnejšie, avšak s nižšou energetickou účinnosťou. 

Na záver

Kúpiť, alebo nekúpiť robotický vysávač? To je otázka!

Ak všetko, čo hľadáte, je pohodlný spôsob, ako upratať váš domov bez väčšej námahy, robotický vysávač je určite dobrou investíciou. Umožní vám sústrediť sa na iné úlohy alebo si dať prestávku od povinností, zatiaľ čo váš robotický pomocník pracuje za vás. Stále však treba mať na pamäti, že robotický vysávač nedokáže vyčistiť podlahu tak dokonale, ako keď sa na ňu vrhnete s tradičným vysávačom a mopom.

Pri výbere robotického vysávača si pomôžte týmto sprievodcom. Určite si prečítajte recenzie a skúsenosti používateľov, aby ste získali predstavu, ako sa zariadenie správa v reálnom prostredí a ako si svoju prácu zastane. Robotický vysávač môže byť skvelým pomocníkom do domácnosti, ak sa pri jeho výbere neunáhlite.