Ako vybrať vreckový vysávač

Ako vybrať vreckový vysávač

Uvažujete nad kúpou nového vysávača? Či už potrebujete vymeniť starý za nový, alebo si zariaďujete svoju prvú vlastnú domácnosť, vysávač nepochybne patrí na zoznam nevyhnutného vybavenia. Na trhu je niekoľko rôznych typov. Najbežnejší a najobľúbenejší je aj dnes vreckový vysávač, ktorý vyniká vyšším sacím výkonom a lepšou filtráciou.

Pri výbere nového vreckového vysávača vás môže zaskočiť hneď niekoľko vecí. Aby ste lepšie porozumeli tomu, ako vreckový vysávač funguje, prečítajte si nášho sprievodcu. Nájdete v ňom aj jeho výhody a nevýhody, tiež porovnanie s bezvreckovým vysávačom.

Tip: Pozrite si sprievodcu, ako si vybrať vysávač (nielen) do domácnosti

Vysávač s vreckom

Určite ste sa už stretli s pojmami vreckový vysávač a bezvreckový vysávač. Oba sú určené na vysávanie nečistôt z podlahy. Rozdiel je však v tom, kde tie nečistoty nakoniec skončia.

Vreckové vysávače – ako už ich názov napovedá – zbierajú prach a nečistoty do vrecka, ktoré je umiestnené vo vnútri vysávača. Môže byť vyrobené z papiera alebo z látky. Keď sa vrecko naplní, jednoducho ho vyberiete z vysávača a nečistoty vysypete do odpadkového koša, prípadne použité vrecko nahradíte novým.

Bezvreckové vysávače zbierajú nečistoty do plastovej nádržky, ktorú potom stačí vysypať. Existuje aj hybridný typ vysávača, tzv. samovyprádzňovací, kedy samotný vysávač je bezvreckový, následne sa samovoľne vyprázdňuje do vrecka umiestneného v nabíjacej základni.

 

Tip: Poznáte antibakteriálne (textilné) vrecká do vysávača?

Pre koho je vreckový vysávač určený

Vreckový alebo bezvreckový? Ktorý si vyberiete? Mal by to byť ten, ktorý vyhovie vášmu domovu a životnému štýlu. Vreckový vysávač ocenia najmä tí, ktorí hľadajú:

 

  •      efektívny výkon vreckový vysávač ponúka optimálny čistiaci výkon tým, že zbiera nečistoty do vrecka. Kdežto bezvreckové vysávače používajú cyklónové zásobníky, ktoré vyžadujú dodatočný výkon, a tým spotrebujú viac energie.
  •      riešenie pre alergikov – vrecko vysávača dokáže viac ako iba zbierať nečistoty. Funguje aj ako doplnkový filter, vďaka čomu prepúšťa oveľa menej prachu späť do vzduchu. Vysávače vreckové sú často vybavené HEPA filtrami, ktoré zachytávajú najviac alergénov. Kombinácia vrecko + HEPA filter je ideálna práve pre alergikov.
  •      vysávač do domácnosti s domácimi miláčikmi – vreckový vysávač je užitočný, ak máte domáce zvieratá. Mnohé sú vybavené špeciálnou kefou s pevnými štetinami, ktoré dokážu povysávať chlpy aj vlasy.
  •      takmer bezúdržbový - vrecko zakrýva a chráni vnútro vysávača. Oveľa menej sa v ňom usádzajú mastnota a špina, čo predlžuje jeho životnosť. Vreckový vysávač nevyžaduje takmer žiadnu údržbu.

Výhody vreckového vysávača

Od kúpy vreckového vysávača vás môže odradiť nevyhnutná investícia do náhradných vreciek. Keď si však zhrnieme všetky výhody, ktoré tento vysávač prináša, ručička na váhe sa pravdepodobne prikloní na stranu kúpy.

Jednoduchá údržba

Čistenie vreckového vysávača je celkom jednoduché. Stačí vybrať plné vrecko a vyhodiť ho do odpadkového koša. Výhodou je aj to, že takmer vôbec neprídete do styku s nečistotami. Tiež nie je potrebné tak často čistiť a vymieňať filter.

 

Ak sa rozhodnete pre opakovane použiteľné vrecko, údržba bude o niečo náročnejšia, no aj v tomto prípade vám zaberie iba zopár minút.

Vyššia filtrácia vzduchu

Vrecko funguje aj ako filter. Zadržiava aj drobné čiastočky prachu, vďaka čomu sa nevracajú späť do ovzdušia. Väčšina vreckových vysávačov používa HEPA filtre, ktoré zaisťujú odstránenie 99,9 % nečistôt, roztočov a iných alergénov.

Vysoký sací výkon

Kvalitný vreckový vysávač sa vyznačuje vysokým sacím výkonom. Ľahko si poradí s akýmikoľvek nečistotami a je vhodný aj na vysávanie koberca s dlhým vlasom.

Multifunkčný

Vreckový vysávač je vhodný na použitie v domácnostiach, ale aj na upratovanie kancelárii a verejných budov. Do škôl a škôlok, do klubov a domovov dôchodcov, všade tam, kde je potrebné eliminovať alergény v ovzduší.

Nevýhody vreckového vysávača

Aj vreckový vysávač, tak ako ostatné typy, má svoje nevýhody. Tie sa môžu líšiť od typu vysávača, modelu a roku výroby.

Kúpa náhradných vreciek

Vreckové vysávače by bez vreciek stratili svoj účel. Niektoré vrecká sa dajú vyprázdniť a použiť znova, látkové je dokonca možné prať v práčke. Aby ste však zabezpečili najlepší výkon, odporúča sa vždy vymeniť plné vrecko za nové. Tu vznikajú opakujúce sa náklady, ktoré v konečnom dôsledku môžu navýšiť vašu investíciu do vysávača. Cena vreciek sa bude líšiť v závislosti od modelu vysávača.

 

Tip: Vyberte si vhodné vrecko do vysávača

Znížený výkon pri plnom vrecku

Vrecko nemusí byť celkom plné, aby ste pocítili slabší ťah. Keď sa vrecko naplní, celkový výkon vysávača sa môže citeľné znížiť. Optimálny výkon potom dosiahnete len s novým prázdnym vreckom.

Nie veľmi ekologické

Aj keď väčšina vreciek do vysávača je z veľkej časti papierová, stále obsahujú niektoré materiály, ktoré sa nedajú recyklovať, a keď skončia na skládke, poškodzujú životné prostredie.

Na čo sa zamerať pri výbere vreckového vysávača

Pri nákupe vysávača s vreckom je potrebné hľadať niekoľko kľúčových faktorov. Pozrieme sa na hlavné parametre vreckových vysávačov, ktoré vám pomôžu vybrať si dokonalý model.

Cena

Prvá vec, ktorú je potrebné zvážiť, je cena, aby ste sa uistili, že vysávač vyhovuje vášmu rozpočtu. Ak máte malý dom alebo hľadáte jednoduché zariadenie na príležitostné používanie, potom môže byť lacný vysávač dobrou voľbou. Tieto modely sú vhodné na základné čistenie. Nemajú síce toľko funkcií ako špičkové modely, ani najvyšší sací výkon, ale svoju prácu odvedú.

 

Ak často vykonávate náročné upratovanie, oplatí sa investovať do špičkových modelov. Majú často výkonnejšie motory a lepšie filtračné systémy. Prichádzajú tiež s pokročilými funkciami a širšou ponukou príslušenstva. Okrem toho sú často tichšie ako lacné modely.

Hlučnosť

Hlučnosť, meraná v decibeloch (dB), vyjadruje množstvo hluku, ktoré vysávač vydáva počas chodu. Ak ste citliví na hlasné zvuky, máte doma bábätko alebo domáceho miláčika, ktorý sa hlasných zvukov bojí, pri výbere vysávača venujte osobitnú pozornosť tejto vlastnosti.

 

Vysávač s hlučnosťou okolo 60 dB sa považuje za relatívne tichý, zatiaľ čo vysávač s hlučnosťou okolo 80 dB sa považuje za pomerne hlučný.

Kapacita prachového vrecka

Vreckové vysávače sa dodávajú s rôznymi kapacitami a pri výbere je najlepšie určiť si približnú plochu, ktorú bežne čistíte. Pre menšie domácnosti postačujú modely s objemom vrecka na prach okolo 2,5 litra. Na pohodlné čistenie väčších plôch budete potrebovať zariadenie s väčšou kapacitou, môžu to byť aj 4 litre. 

 

Čím väčší objem, tým nižšia frekvencia výmeny vrecka na prach. Vreckový vysávač s veľkou kapacitou je však zvyčajne objemnejší a ťažší v porovnaní s modelom s menšou kapacitou vrecka.

Operačný (akčný) rádius

Operačný rádius vysávača vyjadruje maximálnu možnú vzdialenosť medzi zásuvkou a špičkou hubice vysávača. Ak máte veľký dom alebo otvorený pôdorys, vysávač s dlhým pracovným rádiom vám pomôže upratovať efektívnejšie, pretože nebudete musieť neustále meniť zásuvky.

Uspokojivý operačný rádius je 10 - 12 metrov. V menšej domácnosti si vystačíte s rádiusom menším ako 9 metrov, veľké plochy si môžu vyžadovať akčný rádius väčší ako 13 metrov.

Dĺžka prívodného kábla

Tento údaj vás tiež bude zaujímať, ak chcete vysávať efektívne a bez nutnosti neustále prepínať kábel zo zásuvky do zásuvky. Dĺžka prívodného kábla spolu s akčným rádiusom vám napovie, ako ďaleko ste schopní dostať sa od zásuvky bez použitia predlžovačky.

Filtrácia

Filtre slúžia na to, aby spoľahlivo zachytávali drobné častice, ktoré by mohli byť alergénmi. Vysávače vreckové sú na rozdiel od niektorých iných modelov vybavené trojstupňovou filtráciou.

 

Na začiatku je prachové vrecko. Druhý stupeň predstavuje motorový filter, ktorý je umiestnený medzi motorom vysávača a nádržkou na nečistoty. Nakoniec je tu výstupný filter, ktorý ovplyvňuje kvalitu vyfukovaného vzduchu.

 

Hovoríme o EPA a HEPA filtroch, ktoré sú certifikované. Používajú sa filtre EPA 10, EPA 11, EPA 12 a HEPA 13. Čím väčšie číslo, tým väčšia schopnosť zadržiavať drobné prachové častice.

 

Ak máte v domácnosti alergikov, možno sa oplatí uvažovať nad vysávačom s výstupným filtrom HEPA 13. Mali by ste si však uvedomiť, že filtre vyššej triedy zvyšujú nároky na výkon zariadenia.

Tip: Poznáte výhody hepa filtrov?

Príkon a výkon vreckového vysávača

Dva pojmy, ktoré znejú podobne, no vyjadrujú niečo celkom iné. Kým výkon hovorí o výkonnosti vysávača, príkon určuje spotrebu energie.

Ak má vysávač v parametroch uvedený vysoký príkon, túto kúpu poriadne zvážte. Vysoký príkon znamená vyššie účty za elektrinu a negatívny dopad na životné prostredie. U vreckových vysávačoch natrafíte na príkon od 300 do 900 W. Priemyselné, robotické vysávače, vysávače na mokré vysávanie a ďalšie špeciálne modely však môžu byť aj s vyšším príkonom.

Sací výkon sa taktiež udáva vo wattoch. Vyjadruje podtlak a prietok vzduchu zmeraného na konci štandardnej hubice, teda tam, kde naozaj prúd vzduchu do seba zbiera prach.

Žiaľ, niektorí predajcovia často uvádzajú sací výkon na hrdle vysávača, kde zvyčajne vychádza lepšia hodnota. Mnohí výrobcovia tento údaj ani neuvádzajú, nikde totiž nie je uvedené, ktoré z meraní je smerodajné.

Aby vysávač správne fungoval na hladkých podlahách aj na kobercoch, nemal by sací výkon klesnúť pod 300 W, pri špičkových a profesionálnych vysávačoch pod 500 W.

Sací výkon na niektorých modeloch možno regulovať podľa povrchu a miery znečistenia, a to nášľapnými tlačidlami na hubici vysávača alebo tlačidlami na rukoväti vysávača. Moderné modely prichádzajú s elektronickým ovládaním regulácie sacieho výkonu.

Energetická trieda a triedy účinnosti

Ako pri ostatných domácich spotrebičoch, aj na štítku vysávačov nájdete energetickú triedu. Po úprave značenia je na štítku uvedená stupnica od A+++ až po D, pričom najvyššia je najúspornejšia. Ako stupnica postupuje od zelenej k červenej, medzi jednotlivými triedami je rozdiel 6kW.

Súčasťou štítka je aj priemerná ročná spotreba energie, ktorá udáva spotrebu energie pri vysávaní plochy s rozlohou 87 m² 50 × za rok.

Trieda účinnosti vysávania kobercov a trieda účinnosti vysávania tvrdých podláh vyjadruje výkonnosť vysávača pri zbieraní prachu z kobercov a z tvrdých podlahových krytín. Určuje sa pomocou škály od A až po E. Vysávače triedy A vysajú najväčšie množstvo prachu.

 

Ukážme si to v %:

 

Trieda účinnosti vysávania kobercov                       Trieda účinnosti vysávania tvrdých podláh

rozdiel medzi triedami 4 %                            rozdiel medzi triedami 3 %

 

Trieda             efektivita vysávania prachu   Trieda              efektivita vysávania prachu

 

A                     91 %                                       A                     111 % (Hodnota nad 100 %               
                                                                                               udáva, že hubica vysávača             
                                                                                               nasáva prach aj zo strán.
)

B                     87 %                                       B                     107 %

C                     83 %                                       C                     103 %

D                     79 %                                       D                     99 %

E                     75 %                                       E                     96 %

 

Na štítku je tiež údaj “Trieda prachových emisií”. Vyjadruje mieru čistoty vzduchu, ktorý vysávač vyfukuje naspäť do ovzdušia.

V prípade triedy A sú tieto prachové emisie menšie ako 0,02 % vzduchu, v triede F je to však už viac ako 1 %. Úroveň čistoty vzduchu ovplyvňuje okrem použitého filtra aj typ vrecka, aké používate, a tesnenie.

Hmotnosť a rozmery

Okrem spomínaných parametrov by vás mali zaujímať aj hmotnosť a rozmery vysávača. Tieto hodnoty sú výpovedné najmä vtedy, ak potrebujete vysávač prenášať, napríklad z poschodia na poschodie, alebo máte preň vyhradený určitý úložný priestor v malom byte.

S vysávačom, ktorý je príliš ťažký alebo objemný, sa môže ťažko manévrovať, tiež je náročnejší na skladovanie. Zatiaľ čo model, ktorý je príliš malý alebo ľahký, nemusí byť dostatočne výkonný na to, aby vašu domácnosť správne vyčistil.

Vo všeobecnosti sa veľké vysávače odporúčajú do veľkých domácností, pretože majú väčšie vrecko a širší akčný rádius. Ak však musíte vysávač nosiť po schodoch, uprednostnite ľahší model.

Sledujte aj, či vysávač má vodorovnú aj zvislú parkovaciu polohu. Uľahčí vám to rozhodovanie, ak máte pre skladovanie vysávača vyhradený konkrétny priestor u vás doma.

Trubica a teleskopický výsuv

Ak máte doma šikovných pomocníkov, či už sú to deti alebo partner, určite sa vám zíde teleskopický výsuv. Takto ľahko nastavíte potrebnú výšku trubice. Ocenia ju aj starší ľudia, ktorí sa potom pri vysávaní nemusia zohýbať. Určite odporúčame odolnú oceľovú trubicu, ktorá je pevná, neprehýba sa a vydrží aj väčšie nárazy.

Príslušenstvo

Dnes už väčšina vysávačov má v základnom vybavení niekoľko prídavných hubíc a kief, ktoré vám uľahčia vysávanie akýchkoľvek povrchov. Môžete sa stretnúť s:

 

  •        Kombinovaná kefa – táto hubica je užitočná pre koberce aj tvrdé podlahy, pretože môžete prepínať medzi vysávaním s tuhými štetinami a vysávaním bez nich. Je súčasťou väčšiny vysávačov.
  •        Štrbinová hubica – dlhá tenká hubica so šikmým hrotom určená na čistenie rohov a veľmi úzkych priestorov.
  •        Turbokefa – výkonná rotačná kefa (alebo viac rotačných kief) s tvrdými štetinami je ideálna na čistenie hrubých kobercov a chlpov domácich zvierat.
  •        Mini turbokefa – malý ručný nástavec na čistenie čalúnenia, schodov a úzkych priestorov. Zvyčajne sa používa na odstránenie chlpov domácich zvierat, prachu a nečistôt z mäkkých povrchov a nábytku.
  •        Prachová kefa – malá okrúhla alebo hranatá kefa s dlhými, mäkkými štetinami. Je vhodná na čistenie zaprášených bytových dekorácií, parapetov, žalúzií, počítačových klávesníc a pod.
  •        Parketová kefa – široká úzka hubica s kefami s krátkymi a tuhými štetinami, ktorá čistí tvrdé podlahy a dlaždice od odolných nečistôt a jemného prachu.
  •        Hubica na čalúnenie – určená na vysávanie vankúšov, pohoviek, sedačiek, matracov, autosedačiek a ostatného čalúnenia. Účinne funguje aj na kobercoch s nízkym vlasom, na ktorých sa hromadia chlpy domácich zvierat.
  •        Príslušenstvo na upratovanie automobilov – niektorí výrobcovia pridali k základnej výbave aj pomôcky na efektívne domáce upratovanie interiéru vozidiel.

 

Tip: Vyberte si vhodné príslušenstvo k svojmu vysávaču

Ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť

Kým donedávna sme boli zvyknutí na to, že vysávač je zariadenie, ktoré stačí zapojiť do siete, stlačiť tlačidlo a jednoducho urobí prácu, na ktorú je určený, dnes sa aj v tejto oblasti prejavujú moderné technológie. Na čo všetko môžete natrafiť v popise vreckového vysávača?

 

  •        Variabilný sací výkon – väčšina modelov umožňuje efektívne nastavovať sací výkon pomocou tlačidiel, otočného ovládača alebo elektronickým ovládaním.
  •        Senzory –  sofistikovanejšie vysávače dokážu pomocou senzorov detegovať množstvo nečistôt na podlahe a úroveň znečistenia, identifikovať typ podlahy a upraviť svoj sací výkon na dosiahnutie najlepších výsledkov.
  •        Indikátor plnosti prachového vrecka – namiesto vás sleduje kapacitu prachového vrecka. Je to istá záruka, že vrecko sa vymení včas a zachová sa optimálny výkon vysávača.
  •        Indikátor zanesenia filtra – kým lacnejšie modely je potrebné kontrolovať, aby ste zaistili čo najlepší výkon, v prípade vysávača s indikátorom zanesenia filtra vám táto povinnosť odpadá. Zariadenie pomocou inteligentných funkcií samo deteguje množstvo nečistôt na filtri a hlási, ak je potrebné filter vyčistiť či vymeniť.
  •        Ovládacie prvky – správne umiestnené ovládacie prvky umožňujú jednoduché používanie. Niektoré modely majú ovládacie prvky na hlavnom tele. Modely vyššej kategórie majú ovládacie prvky na rukoväti, čo ocenia najmä starší ľudia, ktorí majú problém zohnúť sa.
  •        LED osvetlenie – nachádza sa na prednej strane hubice a poskytuje lepšiu viditeľnosť.
  •        Funkcia automatického vypnutia – aby vysávač ochránil motor pred prehriatím, napríklad, keď vysaje väčšie veci a predmety, pomocou tejto poistky sa postará o automatické vypnutie motora.
  •        Funkcia Soft Štart – vďaka tejto funkcii dochádza po zapnutí vysávača k pozvoľnému nábehu motora, zaisťuje tiež pozvoľné zvyšovanie hladiny hlučnosti. Zapínanie je šetrnejšie k motoru, čo predlžuje životnosť vysávača.
  •        Úložný priestor – úložná priehradka umožňuje prehľadné uloženie príslušenstva. Výhodou je, ak je telo vysávača uspôsobené na prichytenie predlžovacej trubice a hubice k hlavnému telu. Mnohé modely majú tiež integrovaný navijak kábla, takže napájací kábel sa dá pohodlne navinúť, a to jednoduchým stlačením tlačidla.
  •        Nárazníky – mnoho špičkových modelov je navrhnutých s nárazníkmi, pretože vysávače pri práci často narážajú do stien a nábytku.
  •        Otočné a mäkké kolieska – otočné kolieska vám uľahčujú pohyb po miestnosti. Kolieska z mäkkého materiálu sú zas šetrnejšie k podlahe.

Filtre a filtrácia

Čo je hlavnou úlohou filtrov? Vysávač počas práce nasáva s nečistotami aj obrovské množstvo vzduchu, ktorého sa však musí nejakým spôsobom zbaviť. Vyfukuje ho preto späť do ovzdušia. Aby sa zamedzil kolobeh nečistôt, alergénov a prachu, je vysávač vybavený niekoľkými filtrami. Dnešné moderné vysávače majú zvyčajne 4-  až 7-násobný filtračný systém.

Typy filtrov

Ak by sme mali byť presní, za filter môžeme označiť aj prachové vrecko vo vreckovom vysávači, ktoré zachytáva isté percento prachových častíc. K filtrácii prispieva aj kvalitné a pevné tesnenie, ktoré zamedzuje prepúšťaniu nečistôt späť do miestnosti. Okrem toho filtráciu zabezpečujú aj motorový filter, výstupný filter a povieme si čo-to aj o HEPA filtri.

Motorový filter

Tiež známy ako vzduchový filter. Jeho primárnou úlohou je zabrániť nečistotám, aby vnikli do motora. Vymeňte ho, keď vidíte, že je značne opotrebovaný. Ak je iba zanesený nečistotami, opláchnite ho pod prúdom vody.

Výstupný filter

Ako jeho názov naznačuje, nachádza sa na výstupe vysávača. Práve tento filter je zodpovedný na úroveň čistoty vzduchu, ktorý sa vracia späť do miestnosti. Často ide o niekoľko vrstvový typ filtra, súčasťou býva uhlíková vrstva pre zachytávanie prachov alebo antialergická vrstva.

Mikrofilter

Ide o základný filter, pre ktorého výrobu sa používa polyester, bavlna alebo molitan. Dokáže zachytiť základné nečistoty, no nie je veľmi vhodný pre alergikov. Má tiež označenie “univerzálny” a viete ho použiť takmer do každého modelu. Stačí si potom filter skrátiť na požadovanú veľkosť.

EPA a HEPA filtre

Tieto filtre zabezpečujú najvyššiu filtráciu vzduchu. Podľa stupňa filtrácie sú rozdelené do niekoľkých tried. U vreckových vysávačov sa môžete stretnúť s triedami E10 až E12, najvyššia trieda filtrácie nesie označenie H13. Pokiaľ máte doma alergika, hľadajte vysávač s filtrom triedy EPA E12 alebo HEPA H13.

HEPA filter je vyrobený zväčša z mikrovlákna. Táto tkanina je poskladaná do tvaru harmoniky a osadená do pevného plastového rámu. Ide o vysokokvalitný najhustejší typ filtra. Výrobcovia odporúčajú čistiť HEPA filter po každom piatom vyprázdnení vrecka, resp. nádoby.

Umývateľné vs. neumývateľné

Či ide o umývateľný alebo neumývateľný filter, u vreckových vysávačov ba sa mala dodržiavať frekvencia výmeny približne 1 rok. Samozrejme, aj častejšie, ak si to stav filtra vyžaduje. Rozdiel medzi nimi je v tom, ako sa čistia.

Umývateľné filtre sú síce o niečo drahšie ako neumývateľné, ich údržba je však oveľa jednoduchšia. Stačí ich opláchnuť pod prúdom vody. Na odolné znečistenie môžete použiť trochu saponátu. Voda však fixuje drobné čiastočky prachu vo vnútri filtra, preto sa odporúča vymeniť filter po treťom umytí.

Neumývateľné filtre sa čistia pomocou jemnej metličky alebo vyfúkaním stlačeným vzduchom. Tu je potrebné mať na pamäti, že filtre sú vyrobené z jemného materiálu a akékoľvek nešetrné zaobchádzanie ich môže poškodiť.

TIP: Viete ako vybrať vhodný robotický vysávač?

Ako vybrať vrecko do vysávača?

Pri údržbe vysávača nestačí iba vytiahnuť a vysypať vrecko, ale tiež skontrolovať jeho stav a tesnenie. Prachové vrecko slúži ako prvý filter, preto, ak je poškodené, treba ho vymeniť. Na výber máte univerzálne alebo originálne vrecká, permanentné alebo jednorázové, papierové alebo textilné.

Delenie podľa materiálu

Na trhu sú dostupné papierové vrecká, vrecká z netkanej textílie a vrecká z mikrovlákna:

 

  • papierové vrecká – sú vyrobené zo špeciálneho filtračného papiera. Vrecká môžu byť dvoj-, troj- aj štvorvrstvové, prepúšťajú vzduch, a zároveň zachytávajú nečistoty.
  • vrecká z netkanej textílie – sú odolnejšie a menej sa im upchávajú póry. Môžu byť v antibakteriálnej úprave, čo je lepšie pre vzduch vo vašej domácnosti.
  • vrecká z mikrovlákna – sú najodolnejšie a vynikajú dlhou životnosťou. Poradia si aj s ostrejšími predmetmi. Mikrovlákno je navyše antibakteriálne, teda sa vo vrecku nedržia baktérie a plesne.   

 

 

Delenie podľa použiteľnosti

Jednorázové alebo permanentné? Jedny aj druhé majú svoje plusy, aj mínusy:

  • jednorázové vrecká – tieto vrecká sa po naplnení jednoducho vyberú z vysávača a celé sa vyhodia do odpadkového koša. Sú hygienickejšie a pohodlnejšie, treba však počítať s opakovanou investíciou.
  • permanentné vrecká – keď je plné, jednoducho ho vyprázdnite do koša a vrátite späť do vysávača. Pri dlhšom používaní sa však v nich usádzajú roztoče a baktérie, preto nie sú veľmi vhodné pre alergikov.

Delenie podľa typu

Na výber máte tiež univerzálne prachové vrecká do vysávačov a originálne vrecká:

 

  • univerzálne vrecká – sú vhodné do všetkých bežných typov vysávača. Jednoducho ho naložíte a nemusíte riešiť, či bude kompatibilné s vaším modelom. Je to výhodné vtedy, ak do svojho vysávača už vrecko neviete zohnať, alebo ak vysávač používate občas (napr. na chalupe) a nechcete investovať do originálneho produktu.
  • originálne vrecká – pri ich výbere sa riaďte odporúčaniami výrobcu. Majú ideálnu veľkosť a presne zapadnú do držiaka.  

Veľkosť balenia

Ak kupujete vrecko prvýkrát a nie ste si istý typom, začnite pozvoľna. Vrecká je možné kúpiť aj po jednom kuse. Samozrejme, cenovo výhodnejšie je väčšie balenie. Najobľúbenejšie je balenie 4 - 5 kusov, ak chcete mať pokoj na dlhšiu dobu, pokojne voľte aj balenie po 6, 10 či 12 kusoch.

Ako vymeniť vrecko vysávača

Že je vrecko plné, pocítite na zníženom výkone alebo vás na to upozorní indikátor na špičkovejších modeloch. Ak je vrecko plné, vysypte ho alebo vymeňte, určite to neodkladajte, vysávač s plným vreckom nedokáže podať požadovaný výkon.

Ako vymeniť jednorázové vrecko

Ak vymieňate jednorázové vrecko, robte tak v blízkosti odpadkového koša. Odporúčame tiež podložiť si noviny alebo inú podložku, ktorá zachytí nečistoty, ktoré by mohli z vrecka vypadnúť. Otvorte vákuovú komoru.

Skontrolujte stav vrecka. Ak vrecko viditeľne nie je plné, resp. je viac prázdne, problém so zníženým ťahom nemusí súvisieť s prachovým vreckom. Ak je vrecko viditeľne nafúknuté, je potrebné ho vymeniť. V prípade, že vrecko bolo také plné, že nečistoty sa dostali do nádoby na prach, možno budete musieť vyčistiť aj telo vysávača.

Vrecko opatrne vyberte a vyhoďte. Nesnažte sa ho vysypávať, jednorázové vrecká sú určené na jedno použitie. Vložte nové vrecko do vákuovej komory. Dajte si záležať, aby ste ho založili správne, iba tak sa počas vysávania neuvoľní.

Ako vysypať permanentné vrecko

Otvorte vákuovú komoru vysávača. Opatrne vyberte látkové vrecko. Držte ho za otvor, ktorým sa pripája k vysávaču, aby sa eliminovalo množstvo nečistôt, ktoré sa dostanú počas manipulácie do miestnosti.

Ak bývate v dome, odporúčame tento proces vykonávať vonku. Minimalizujete tak množstvo prachu a nečistôt, ktoré sa pri otvorení komory uvoľnia späť do ovzdušia.

Vysypte obsah do odpadkového koša. Vyčistite vrecko vlhkou utierkou alebo ho vyperte v práčke. Riaďte sa vždy pokynmi výrobcu. Handričkou utrite aj nádobu na prach. Vrecko nechajte dôkladne vysušiť a vložte ho späť do vysávača. 

Riešenie problémov s nedostatočným saním

Ak váš vysávač nefunguje tak dobre ako predtým, pred investovaním do nového modelu vyskúšajte tieto typy:

1.   Skontrolujte vrecko vysávača

Ak je vrecko plné vyhoďte ho, alebo v prípade permanentného vrecka ho vysypte. Permanentné vrecko si vyžaduje detailnejšiu kontrolu. Dlhším používaním sa začne na vnútornej strane vrecka usádzať jemná vrstva častíc, ktorá zostane na svojom mieste aj po vyprázdnení vrecka. Vrecko tak stráca svoje vlastnosti, nasatý vzduch sa nedokáže prirodzene dostať von. Keď je prúdenie vzduchu obmedzené, zníži sa aj výkon vysávača.

2.   Skontrolujte, či nie je upchatá hadica

Upchaté hadice sú často príčinou straty výkonu. Môžu sa upchať vlasmi, chumáčmi prachu, šnúrkou alebo čímkoľvek iným, čo nedokáže prejsť cez hadicu. Skontrolujte jej priechodnosť a vyčistite ju.

3.   Skontrolujte, či hadica nie je prasknutá alebo poškodená

Ak ste v hadici nič nenašli, skontrolujte ju zvonka. Stačí malá prasklina, cez ktorú uniká vzduch. To potom môže ovplyvniť sací výkon vysávača.

4.   Skontrolujte filter vysávača

V neposlednom rade skontrolujte filtre vysávača. Ak sú zanesené, je prirodzené, že vysávač stratil ťah. Vyčistite ich odporúčaným spôsobom alebo ich vymeňte.

 

Okrem spomínaných problémov, s ktorými si hravo poradíte aj sami, môže za zníženým výkonom vysávača stáť niečo iné. Ak je zariadenie stále v záručnej dobe, odporúčame obrátiť sa na predajcu alebo autorizovaný servis.

Na záver

Vysávač je perfektný pomocník do domácnosti. S ním máte upratovanie raz-dva hotové. Aby vám upratovanie naozaj išlo od ruky, je potrebné vybrať si správny typ vysávača, model aj príslušenstvo, aby vyhovel vašim potrebám.

Vreckový vysávač je najbežnejší typ. V porovnaní s bezvreckovým vysávačom disponuje väčšou nádobou na nečistoty, má posilnenú filtráciu a je tichší. Na výber nového modelu si vyhraďte dostatok času. Zoznámte sa s parametrami a funkciami, s požiadavkami na typ a výmenu vreciek, pozrite si príslušenstvo. Kvalitný vysávač by vám mal slúžiť niekoľko rokov.