HEPA filtre

HEPA filtre

Prečítajte si viac

Ak sa usilujete udržať vašu domácnosť sviežu a čistú, viete, aké dôležité je pravidelné vysávanie. Váš koberec, čalúnený nábytok aj podlaha si doslova vyžadujú pravidelnú starostlivosť.

Tip: viete ako si vybrať vhodný vysávač

Vysávanie by malo viesť k zdravšiemu prostrediu a čistejšiemu vzduchu u vás doma. To však dosiahnete iba vtedy, ak investujete do kvalitného vysávača s kvalitným filtrom.

Pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom „HEPA filter“. Čo sú Hepa filtre a ako dokáže HEPA filter vplývať na kvalitu nášho života?

Na trhu sú dostupné rôzne filtre k vysávačom, no práve HEPA filtre dokážu zabezpečiť u vás doma zdravšie prostredie, čo ocenia nielen alergici, astmatici a ľudia trpiaci ťažkosťami s dýchaním, ale každý, komu záleží na tom, čo dýcha. 

Čo je HEPA filter a ako funguje?

Zjednodušene povedané, HEPA filter (High-Efficiency Particulate Air) je typ filtra, ktorý dokáže zachytiť veľké množstvo veľmi malých častíc, ktoré by vysávač s obyčajným filtrom recirkuloval späť do ovzdušia.

HEPA filter je vysoko účinný a momentálne najdokonalejší filter do vysávačov. HEPA filtre a naše antibakteriálne vrecká do vysávačov, to je to najmenej, čo môžete urobiť pre svoje zdravie prostredníctvom upratovania.

Kvalitný HEPA filter môžete rozpoznať na prvý pohľad.

Tým, že sa skladá zo série vrstiev, pripomína harmoniku. Každá z týchto vrstiev má iné vlastnosti na zachytávanie a odstraňovanie nečistôt.

Tieto vrstvy môžu dokázať zachytiť až 99,97 % častíc zo vzduchu s veľkosťou 0,3 mikrometra, ako sú prach, alergény, peľ, ale aj roztoče, dym, spóry plesní, baktérií a vírusov.

Samotný filter je osadený do pevného rámu. Jeho okraje sú zaliate plastom, čím je dosiahnutá maximálna úroveň tesnenia. Číslo Hepa filtra, tzv. trieda môže byť 10 až 17, pričom najbežnejšie pri dobrých vysávačoch sú triedy 12 a 13.

Výhody a nevýhody HEPA filtrov

Prvou a základnou výhodou týchto filtrov je čistejšie a zdravšie ovzdušie, ktoré pomocou vysávača s HEPA filtrom dosiahneme nielen v domácnosti, ale aj v kancelárii, škôlkach, školách a pod.

Odporúča sa aj do miestností, kde sa usádza cigaretový dym alebo dym ako výsledok kúrenia pevným palivom. Vysoko účinný je aj na chalupe, alebo ak bývate v starom dome, kde sú na stenách alebo drevených dieloch použité nátery s obsahom olova.

S HEPA filtrom by ste určite mali počítať v priestoroch, kde sa drží vlhkosť a je tu väčšie riziko tvorby plesní.

Respiračné príznaky, ako sú ťažkosti s dýchaním, bolesť hrdla, slzenie očí a kýchanie, ktoré sa spájajú so zlou kvalitou vzduchu v domácnosti? Chce to HEPA filter.

Aj HEPA filtre majú svoje drobné nedostatky, ktoré však strácajú na význame v porovnaní s tým, ako dobre sa nám môže dýchať.

Tým, že filter tvorí niekoľko vrstiev, sťažuje prúdenie vzduchu vo vysávači, preto vysávač s HEPA filtráciou potrebuje výkonnejší motor, s čím je spojená vyššia spotreba energie.

HEPA filtre je tiež potrebné častejšie čistiť a vymieňať.

Ako často je potrebné meniť hepa filter?

Ako často meniť HEPA filter? Min. raz za rok v závislosti od frekvencii používania, veľkosti vysávanej plochy a miery znečistenia. Nedajte sa odradiť vyššou cenou, investícia do zdravého ovzdušia sa predsa oplatí.

Údržba a ako vyčistiť HEPA filter

Rozlišujeme umývateľný HEPA filter a neumývateľný HEPA filter. Umývateľné sú všeobecne nákladnejšie, no táto investícia sa vám vráti v dlhšej životnosti filtra.

Takýto filter stačí opláchnuť pod slabým prúdom vody a nechať poriadne vyschnúť. Urobte tak vždy po piatej výmene vrecka do vysávača.

Neumývateľný HEPA filter je oveľa citlivejší na údržbu. Zaobchádzajte s ním opatrne, aby ste ho nepoškodili. Na čistenie používajte suchú kefku s jemnými štetinami alebo ho vyfúkajte stlačeným vzduchom. Ak je filter akokoľvek poškodený, ihneď ho vymeňte.

Vysávač s HEPA filtrom vs. vysávač s obyčajným filtrom

Možno ste sa už stretli s tým, že váš vysávač počas vysávania vyfukoval špinavý vzduch, ktorý aj nepríjemne zapáchal. Toto je ten najväčší rozdiel medzi použitými filtrami.

HEPA filter je maximálne efektívny, aby takémuto javu zabránil. Navyše, ak HEPA filter pravidelne čistíte a meníte, predlžujete tým životnosť vysávača.